Hükümet, dün merakla beklenen tasarruf tedbirlerini açıkladı. Tüm kamu kurumlarını ilgilendiren tasarruf tedbirleri kamuoyunda tartışılırken çok konuşulacak bir öneri de BAAE Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu’ndan geldi.
Yardımcıoğlu, kamuoyunun çok büyük bir çoğunluğunun işlevselliğini yitirdiğine inandığı muhtarlık kurumlarının tasarruf tedbirleri kapsamında lağvedilmesi çağrısında bulundu.
Yardımcıoğlu, “Bugün ülke bir tasarruf seferberliği kapsamında hamleler yapmaktadır. Kamunun tüm kurumları için her anlamda tasarruf yapmaktan bahsedildiği bu dönemde artık anlamını yitirmiş bir kurum olan muhtarlık ve muhtarlar da nasibini ivedilikle almalıdır. Şehir merkezlerinde, büyükşehir belediye merkezlerinde ve şehre belli bir mesafede kalan mahalle ve köy gibi yerleşim birimlerinde muhtarlık denilen kurumlar tasarruf maksatlı olarak lağvedilmelidirler. Bu kurum ve kurumu temsil eden muhtarlara ayrılacak harcırah ekonominin tasarrufuna sunulmalıdır. Buradan tasarruf edilecek tutar, şu an zikredilen birçok tasarruf kaleminden daha çok tasarruf sağlayacaktır. Vatandaşlar, her zaman yaptığı gibi tüm işlerini yine e- devlet üzerinden yapmaya devam edecekler. Değişen tek şey ise anlamını yitirmiş bir kuruma giden harcırahın ülke ekonomisi tasarrufuna sunulması olacaktır. Bu da ekonomide iyileşme, vatandaşa yatırım olarak geri dönecek demektir” dedi.
Sayın hocam muhtarları ortalama 12.000 kişilik mahallenin bakım onarım arıza temizlik gibi hizmetlerini aslında gönüllülük esasına dayalı yapıyorum. Aldıkları 17 bin lira maaş bir o kadar da ceplerinden ödüyorlar. Bana kalırsa döner sevmeye a*** üniversite hocalarının devletten aldıkları maaş kesilmeli ortalama aylıkları 150.000 TLdir. Emin olun devlete çok büyük katkısı bulunacakları. Bu konuda da mümkünse iyi bir örnek olun ilk siz gönüllü olarak maaşınızdan vazgeçin....
Bana göre de esas tasarruf üniversiteler, akademisyenler ile mümkün olacak, ne paralar kaldırılıyor maşallah. Görevinden eğitim öğretim faaliyetinden çok özel işleriyle , şirketleriyle meşgul o*** öğretim üyeleri akademisyenler sıfır öğrenci mezun ettiğine bakmıyor 50_100 bin maaş a***lar 17k maaş a*** muhtarları eleştiriyor. Sayın yardımcıoğlu sadece 40 gündeki yakıt masrafın 20k TL. Diğer giderleri saymıyorum.
Çok haklısınız hocam öğrencileriniz olarak bizler de aynı şeyi düşünüyoruz
Hocam bir gün 2 saatinizi ayırıp bir muhtatara misafir olsanız.
Şimdi her şey bitti, muhtar maaşı mı battı birilerine, muhtar maaşına gelene kadar şafak atar. Hizmetten tasarruf olmaz. Ama bunu kuş beyinliler anlayamaz.
Sırf gündem olmak sırf reklam için yapılmış boş beleş yazı. İtibar edip okumaya değmeyecek bir yazı. Siz önce bir zahmet öğrencilerimizle ilgilenin. Eğitim camiasında olup kendi işini yapmak yerine özel şirketiyle meşgale o***lara aldıkları maaş haram olsun diyorum bende. Yom müteahhit olurlar , yok danışman olurlar. Tuzları kuru inek emse de emmesede bir tas sütleri var. Biyasayı batıran esnafı bitiren siz eğitimcilerin kurdukları şirketler ile özel sektörü baltalaması . Admin iki yorumu da yayınla rica ederim.